Wiele osób kupując firany balkonowe online, ma pewne wątpliwości. Jak powinny wyglądać? Jakiej powinny być długości? Z jakich tkanin powinny być wykonane? Już za moment tego wszystkiego się dowiemy.

Odpowiednia długość firany

W przypadku firan na okna balkonowe samo ustalenie długości nie powinno być zbyt trudne. Wiadomo, że firanka musi się kończyć tuż nad naszą podłogą, ale nie może jej dotykać, ponieważ ulegnie szybkiemu zabrudzeniu. Przy ustaleniu długości firany pomocna okaże się informacja o odległości od podłogi do drążka karnisza. Jeżeli firanka będzie podwieszona na przelotkach, czy też na flexach, to od tej odległości musimy dodać około trzech centymetrów. Jeśli się zdecydujemy na haczyki, czy też żabki, to należy odjąć trzy centymetry. Firanę na szelkach wymierzamy zależnie od długości szelek.

Tylko najlepsze tkaniny

Wybór tkaniny na firankę balkonową ma bardzo duże znacznie i to nie tylko dlatego, że takowa firanka jest doskonale widoczna i musi się dobrze prezentować. Powody są o wiele bardziej prozaiczne. Firanka z balkonowego okna będzie często odsłaniana i zasłaniana, przy braniu w rękę, nawet delikatnym, mogłaby ulec mocnemu zgnieceniu. Dlatego też na okno balkonowe będą najlepsze firany z tkanin niegniotących. Świetnym wyborem będzie markizeta, żakard, bądź też tiul.

Firanki żakardowe nie wymagają prasowania. Możemy je powiesić na oknie od razu po ich wyjęciu z pralki. Wilgotne rozprostują się łatwiej i będą wyglądały na dokładnie uprasowane.

Czy warto marszczyć firanki balkonowe?

Marszczenie firanek jest tak naprawdę nie tylko kwestia mody. Taki zabieg ma bardzo dużo zalet, zarówno praktycznych, jak i także estetycznych. Do względów estetycznych zaliczyć możemy stylowy wygląd dekoracji klasycznej, wyeksponowanie walorów materiału oraz także ogólną elegancję. Do względów praktycznych oczywiście należy zapewnienie intymności. Firanki marszczone zapewniają dużo większą dyskrecję, od tych gładkich. Ma to znacznie głównie w domu, którego okna wychodzą na ulice bądź też sąsiedni dom.

Jeśli podejmiemy decyzję o pomarszczeniu firan, nie możemy zapomnieć w żadnym wypadku o zasłonach. One także powinny być w takim samym stopniu marszczone.

Pamiętajmy o wysokiej jakości przy zakupie firan, a nie tylko sugerujmy się ich wyglądem. Sprawdźmy materiał, a na pewno będziemy oczarowani, gdy dana firanka zawiśnie już na naszym karniszu. Na pewno uda się osiągnąć idealny efekt.